تبلیغات
president 1404 - قسمت چهارم سنسورها
 
نوشته شده توسط : hamid pursoleymani parizi

سنسورها اغلب برای درک اطلاعات تماسی، تنشی، مجاورتی، بینایی و صوتی به‌کار می‌روند. عملکرد سنسورها بدین‌گونه است که با توجه به تغییرات فاکتوری که نسبت به آن حساس هستند، سطوح ولتاژی ناچیزی را در پاسخ ایجاد می‌کنند، که با پردازش این سیگنال‌های الکتریکی می‌توان اطلاعات دریافتی را تفسیر کرده و برای تصمیم‌گیری‌های بعدی از آن‌ها استفاده نمود. سنسورها را می‌توان از دیدگاه‌های مختلف به دسته‌های متفاوتی تقسیم کرد.

 

1- سنسور محیطی: این سنسورها اطلاعات را از محیط خارج و وضعیت اشیای اطراف ربات، دریافت می‌نمایند.

2- سنسور بازخورد: این سنسور اطلاعات وضعیت ربات، از جمله موقعیت بازوها، سرعت حرکت و شتاب آن‌ها و نیروی وارد بر درایورها را دریافت می‌نمایند.

 3- سنسور فعال: این سنسورها هم گیرنده و هم فرستنده دارند و نحوه کار آن‌ها بدین ترتیب است که سیگنالی توسط سنسور ارسال و سپس دریافت می‌شود.


4- سنسور غیرفعال: این سنسورها فقط گیرنده دارند و سیگنال ارسال شده از سوی منبعی خارجی را آشکار می‌کنند، به‌ ‌همین دلیل ارزان‌تر، ساده‌تر و دارای کارایی کمتر هستند.

سنسورهای گرمایی (Heat Sensors)

یکی از انواع سنسورهای گرمایی ترمینستورها هستند. این سنسورها المان‌های مقاومتی پسیوی هستند که مقاومتشان متناسب با دمایشان تغییر می‌کند. بسته به اینکه در اثر گرما مقاومتشان افزایش یا کاهش می‌یابد، برای آن‌ها به ترتیب ضریب حرارتی مثبت یا منفی را تعریف می‌کنند. نوع دیگری از سنسورهای گرمایی ترموکوپل‌ها هستند که آن‌ها نیز در اثر تغییر دمای محیط ولتاژ کوچکی را تولید می‌کنند. در استفاده از این سنسورها معمولا یک سر ترموکوپل را به دمای مرجع وصل کرده و سر دیگر را در نقطه‌ای که باید دمایش اندازه‌گیری شود، قرار می‌دهند.

سنسور نوری(حسگر نوری)

سنسورهای نوری انواع گوناگونی دارند كه هر كدام در موارد خاصی كاربرد دارند، پركاربردترین آنها فتوترانزیستورهای mm3 یا mm 5هستند. این سنسورها جزو دسته‌ی سنسورهای مقاومتی محسوب می‌شوند، زیرا با تغییر میزان نور محیط مقاومت آنها تغییر می‌كند. میزان مقاومت الكتریكی این نوع سنسورها در محیط‌های پرنور معمولاً حدود K 4و در محیطهای بسیار كم نور تا حدود 200می‌ باشد. حساسیت این سنسورها فقط به امواج الكترومغناطیس در ناحیه‌ی مادون قرمز(infrared) ("IR") می‌باشد. این اموج در ناحیه‌ی امواج مرئی نیستند و با چشم غیر مسلّح نمی‌توان آن‌ها را دید، اما دوربین ها‌ی فیلم برداری معمولی مثل دوربین تلفن‌‌های همراه، می‌توانند آنها را نمایش دهند.

 در نور خورشید و لامپ‌های رشته‌ای معمولی به صورت گسترده IR وجود دارد. همچنین نوعی فرستنده‌‌های مادون قرمز در بازار موجود است كه از لحاظ ظاهری شباهت زیادی با همین سنسورهای مادون قرمز دارد. همانطور كه می‌بینید این گیرنده و فرستنده‌ها شباهت بسیار زیادی با LED های 3 یا 5 میلیمتری معمولی دارند. رنگ آنها هم الزاماً بی رنگ نیست، ممكن است سیاه یا آبی هم باشند.

Ø       این فرستنده‌ها نیاز به مدار خاصی برای راه اندازی ندارند، فقط برای محدود كردن جریان ورودی به آنها، باید یك مقاومت حدودا ً100 اهمی را با آن به صورت سری در مدار قرار داد.

مدارهای سنسورهای نوری فتوترانزیسور

برای این نوع سنسور‌ها 2 نوع مدار می‌توان بست كه خروجی آنها یك ولتاژ‍ متغیر بین 0تا 5 ولت (بسته به میزان نور محیط) است. در مدار دوم ولتاژ‍ خروجی در محیط‌های پرنور زیاد می‌شود و در محیط‌های كم نور ، كم می‌شود. در مدار نخست دقیقاً برعكس است، یعنی در محیط های پرنور ولتاژ خروجی كم و در محیط‌های كم نور، زیاد می‌شود.....

 

 
تاریخ انتشار : جمعه 16 اسفند 1392 | نظرات ()
 
   
یکتا رایانه بزرگترین مرکز فروش لپ تاپ جنوب شرق.