تبلیغات
president 1404 - مقدمه‌ای در باب ربات‌های آتش‌نشان
 
نوشته شده توسط : hamid pursoleymani parizi

مهمترین ویژگی و توانایی یک روبات آتش‌نشان، قابلیت یافتن و خاموش کردن آتش است. آتش یک منبع پرنور در طیف مادون قرمز است، به بیان دیگر آتش به شدت از خود مادون قرمز گسیل می کند. در نتیجه راحت‌ترین روش برای آشکار سازی آتش و تشخیص آن استفاده از سنسورهای مادون قرمز معمولی است .

به این صورت که این روبات دارای 6 سنسور مادون قرمز (IR) در جلوی بدنه‌ی خود است و طوری برنامه ریزی شده است که توسط اطلاعات ورودی از سنسورها مکان آتش را تشخیص داده و به طور اتوماتیک به سمت آن حرکت می‌کند. به محض رسیدن به آتش متوقف شده و با نشست اهرم (درپوش) خود برروی آتش آن را خفه می‌کند. این درپوش از یک بدنه‌ی آلومینیومی و پارچه‌ی نسوز تهیه شده است.

 برنامه‌ی روبات به زبان C نوشته شده و توسط میکروکنترلر AVR به اجرا درمی‌آید. در واقع میکروکنترلر همان مغز هوشمند روبات است که اطلاعات ورودی را پردازش نموده و در هر لحظه تصمیم مناسب را جهت چگونگی حرکت روبات و موتورها اتخاذ می‌نماید.

در حالت کلی یک ربات شامل 3 بخش است:

1-   ورودی ها: شامل همه سنسورهای مختلف ربات که اطلاعات محیط را اعم از میزان نور، میزان گازهای مختلف، درجه حرارت محیط و.... دریافت و در در اختیار بخش پردازش گر ربات قرار می دهند

2-   پردازش گر: اطلاعات ورودی ربات را دریافت و توسط مدارهای کنترلی(اعم از میکرو کنترولرها و مدارهای الکترونیکی دیگر) آن ها را پردازش و تصمیم گیری می کند و تصمیمات را در اختیار بخش های اجرایی ربات قرار می دهد.

3-    خروجی ها(بخش های اجرایی): شامل موتورها، پمپ آب، LED های هشدار دهنده، آژیر خطر و...ابتدا ربات به وسیله سنسورهای نوری(نوعی مقاومت نوری) و بخش پردازشگر ابتدا مکان آتش را بر روی زمین مسابقه پیدا می کند.

این مطلب ادامه دارد................
تاریخ انتشار : شنبه 3 اسفند 1392 | نظرات ()
 
   
یکتا رایانه بزرگترین مرکز فروش لپ تاپ جنوب شرق.